Ziraat Konut Kredisi Başvurusu ve Faiz Oranları

Ev sahibi olmak isteyenler genelde Ziraat konut kredisi başvurusu yapmaktadır. Çünkü bu bankada sunulan faiz oranları düşük olmakla beraber uzun vade süreleriyle dikkat çekmektedir. Kamu bankalarından olan Ziraat’in 180 ay vadeye kadar sunduğu konut kredisinde yıllık maliyet oranları da düşüktür. Bu nedenle bankanın talep edeceği belgeleri hazırlayarak hızlıca konut kredisi başvurularınızı düşük faiz oranlarından yapabilirsiniz.

Ziraat Konut Kredisi Faiz Oranları

Ziraat konut kredisi başvurusu yapmak isteyenler 2020 yılı için yüzde 0,94 faiz oranıyla hizmet almaktadır. 100 bin TL için farklı vadelerde ödenecek aylık taksit ve toplam geri ödeme bilgileri aşağıdaki gibidir;

  • 36 ay vadede aylık 3,287 TL – toplam ödeme 119,740 TL
  • 60 ay vadede aylık 2,188 TL – toplam ödeme 132,696 TL
  • 120 ay vadede aylık 1,393 TL – toplam ödeme 168,611 TL
  • 180 ay vadede aylık 1,154 TL – toplam geri ödeme 209,166 TL olacaktır.

Ziraat Konut Kredisi Başvuru Belgeleri

Nüfus cüzdanı, tapu fotokopisi, gelir belgesi ve ikametgah, konut kredisi için hazırlanması gereken evraklardır. Bununla beraber memurlar ve özel sektör çalışanları Ziraat konut kredisi başvurusu için maaş bordrosunu takdim etmek zorundadır. Emekliler emekli aylık dökümüyle, çiftçiler ise çiftçilik belgesiyle bu krediden yararlanabilir.

Gayrimenkul kira geliri olanların Ziraat Bankasına tapu belgesi sunması gerekir. Şirket ortakları ise;

  • İmza sirküleri
  • Gelir tablosu
  • Bilanço
  • Güncel vergi levhası
  • Oda kayıt belgesi sunarak konut kredisi alabilir.

Kullanılmak istenen kredi tutarının belirlenmesinin ardından evli tüketicilerin eş rızasını yazılı olarak bankaya sunması zorunludur. Ayrıca satın alınacak konutun tapuda mesken olarak geçmesi ve konutun iskan belgesinin alınmış olması da gerekmektedir.

Başvuru formunda yer alan kişisel ve iletişim bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulmasından sonra Ziraat konut kredisi başvurusu süreci başlar. Bu aşamada ekspertiz ücreti ödenmeli, bankadan ipotek evraklarını almalı ve tapuya iletmelisiniz. Ardından tapuda devir işlemleri tamamlanır ve son aşamada evraklar bankaya yeniden iletilir. Kredinin onaylanmasından hemen sonra ise ödeme planı hazırlanır ve kredi sözleşmesi imzalanarak artık konut kredisi sahibi olunur.