Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

2021 yılında Ziraat Bankasının düşük faiz oranıyla kredi verdiği bilinmektedir. Bu nedenle Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi hesaplama yaparken en çok temel destek kredisinin araştırıldığı görülmektedir. 1 Nisan 2021 tarihinden devreye alınan ve hala devam eden temel destek ihtiyaç kredisi yüzde 0,49 faiz oranıyla sunulmaktadır. İlk 6 ay ertelemeli ve toplamda 36 ay vadeli olan bu kredide 10 bin TL için aylık 376 TL, 5.000 TL için 188 TL ve 7.500 TL için 282 TL ödeme yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Güncel Faiz Oranları

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi hesaplama yaparken temel ihtiyaç kredisi dışındaki faiz oranlarının bilinmesi gerekir. Güncel faiz oranı yüzde 1,05 olan Ziraat Bankasında vade gün sayısı 60 aya kadar çıkmaktadır. Bu kapsamda 10 bin TL için;

  • 60 ay vadede aylık 238 TL taksit
  • Yıllık maliyet oranı yüzde 16,47
  • Toplam faiz miktarı yüzde 4,311 olarak uygulanır.

10 bin TL için yapacağınız ihtiyaç kredisi başvurusunda 50 TL tahsis ücreti talep edilir. 50 bin TL’lik kredi almak isteyenlerden ise 250 TL tahsis ücreti alınmaktadır. Yine yüzde 1,05 faiz oranıyla beraber aylık ödenecek taksit miktarı 1,192 TL olacaktır. Bankayla iletişim kurarak tüm maliyet ve masrafları öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi hesaplama yaparken düşük miktarlı kredi taleplerinizi de iletebilirsiniz. Bu kapsamda 12 ay vadede yüzde 1,05 faiz oranıyla toplam ödeme 5,443 TL olacaktır. Aylık taksit miktarı ise 451 TL’dir. Ayrıca düşük miktarlı kredilerde tahsis ücreti 25 TL olacaktır.

10 bin TL için vadelere göre aylık taksit ve toplam geri ödeme tutarı ise aşağıdaki gibidir;

  • 12 ay vadede aylık 903 TL taksit – 10,890 TL geri ödeme
  • 36 ay vadede aylık 347 TL taksit – 12,553 TL geri ödeme
  • 48 ay vadede aylık 279 TL taksit – 13,440 TL geri ödeme
  • 60 ay vadede aylık 239 TL taksit – 14,364 TL geri ödeme

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Kullanım Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankasından ihtiyaç kredisi kullanmak için birtakım şartlara uyum sağlanmalıdır. Aslında bu şartlar her bankada geçerlidir ancak yine de başvuru yapmadan önce bilinmesinde yarar var.

İlk olarak 18 yaşından küçüklerin kredi taleplerinin onaylanmadığı bu bankada, kredi ödemelerinizin zamanında yapılması şartıyla hizmet alabilirsiniz. Haliyle kara listede olanlar ya da sicili bozuk olanların doğrudan kredi alamayacağı bilinir. Bu kişilerin yüksek kredi skoruna sahip bir kefil ya da adına kayıtlı gayrimenkul ile başvuru yapabileceği unutulmamalıdır.

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi hesaplama yapmadan önce kredi puanınızı sorgulamanız gerekiyor. Normal şartlarda sorunsuz olarak kredi alabilmek için kredi skorunun 1500 ve daha üzerinde olması gerekir. Bununla beraber ipotek vermek isteyenler eş rızasını yazılı olarak aldıktan sonra bankaya başvuruda bulunabilir. En fazla 60 ay vadeye kadar yüzde 1,05 faiz oranıyla ihtiyaç kredisi sunan Ziraat Bankasına ilk defa başvuru yapacak olanların şubeye gitmesi gerekiyor. Ancak banka müşterileri mobil uygulama üzerinden ya da internet bankacılığı aracılığıyla tüketici kredisine başvuru yapması yeterlidir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Başvuru Belgeleri

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi hesaplama aşamasını tamamlayan tüketicilerin ikamet belgesi, nüfus cüzdanı ve gelir belgesiyle banka şubelerine başvurması yeterlidir. Ayrıca memur ve özel sektör çalışanları maaş bordrosuyla, emekliler de emekli aylık dökümü ile bankaya başvurabilir. Öte yandan şirket ortakları ve gayrimenkul kira geliri olanlar da bankanın talep edeceği belgeleri hazırlamalı ve kredi başvurusunu yapmalıdır.