Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır 2020?

Torun Bakma Maaşı

Devlet tarafından desteklenen bir proje olan Babaanne ve Anneanne torun bakma maaşı geçtiğimiz senelerde faaliyete devlet tarafından geçirildi.

Büyük anneler yani Babaanne ve Anneanneler için devlet tarafından sunulan torun bakma maaşı nedir? Evli olan ve çalışmakta olan çiftler sürekli iş temposunda koşturduğu için evlatlarına zaman ayıramıyorlar hatta evlatlarını bakıcılara ve dadılara teslim ediyorlar. Devletin sağlamış olduğu destek ile evli çiftlerin çocuklarına büyük anneleri bakacak ve devlet tarafından aylık maaş alacaktır.

Torun Bakma Maaşı Almak İçin Gereken Şartlar

Devlet tarafından torun bakma maaşı almak isteyen 65 yaş altındaki Babaanneler yada Anneanneler ikamet ettiği konuma en yakın İş-kur veya sgk müdürlüklerine giderek hastaneden aldığı çocuk bakabilir raporunu yetkililere göstererek 0-3 yaş aralığında olan torununa bakabileceğini ispat eden her büyük anneye bu maaştan yararlanacaktır.

İstanbul, Ankara, Tekirdağ, Sakarya, Bursa, İzmir, Antalya, Konya, Kayseri, Gaziantep Bu illerde yaşayan kişiler başvuru yapabilir.

Torun Bakma Maaşı İçin Büyük Anne de olacak özellikler;

  • T.C Vatandaşı olmak.
  • Belirlenen illerde olmak.
  • Büyük anne ve çocukların aynı ilde ikamet ediyor olması.
  • Annenin çalışıyor olması.
  • Annenin doğum izni olan 8 hafta süresinin geçmesi gerekiyor.
  • Anne ve Babanın gelir durumunun belirlenen seviyeyi geçmemesi.

Torun Bakma Maaşı Başvurusu 2020

Torun bakma maaşı için başvurular Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı internet sitesinden online olarak yapılabilir.

T.C Ali, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı internet sitesi; (https://www.ailevecalisma.gov.tr/) bu adresten online oalrak torun bakma maaşı başvurusu yapabilirsiniz. Ben online işlemleri beceremem normal bir şekilde kağıt kalem ile başvuru yapmak istiyorum derseniz 2 farklı kurum ile normal başvuru yapabilirsiniz.

Hangi kurumlardan başvuru yapabilirim?;

1- Bulunduğunuz ildeki Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğüne giderek başvuru yapabilirsiniz.

2- Yaşadığınız ildeki sosyal güvenlik kurumlarına müracaat ederek torun bakma maaşı başvurusu yapabilirsiniz.