Temel İhtiyaç Desteği Kredisi

Corona virüsü nedeniyle çoğumuz önlem amaçlı evlerimizde kalıyoruz ve bu sebeple çalıştığımız iş yerlerimize gidip emek verip para kazanamıyoruz. Devlet bu duruma el atarak her vatandaşın yararlanacağı Temel İhtiyaç Desteği Kredisi adı verilen bir kredi türü ortaya çıkartmıştır. 

Corona virüs kapsamında kişiler kira, fatura, gıda harcamalarını gerçekleştirebilmeleri için oluşturulan bu Temel İhtiyaç Kredisini almak isteyen kişiler kamu bankaları olan; HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Bankasına müracat edebilirler.

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Nedir? 

Ekonomi bakanı Berat Albayrağın açıklamış olduğu “Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Nedir?” sorusu sıkça bize sorulmaktadır, işte sizlere en net cevabı.

Corona virüsü sebebiyle ülkemiz oldukça iyi önlemler almaktadır bu önlemlerden birisi iş yerlerinin, okulların, ibadethanelerin yani aklınıza gelebilecek bütün toplumu barındıracak heryerin kapatılması ve insanların  virüse karşı evde kalması öngörülmüştür. İnsanlar evlerinden dışarı çıkmayarak virüs bulaşmasını önlüyorlar fakat dışarı çıkamadıkları için ister istemez parasal, maddi konularda sıkıntı, problem yaşıyorlar. Ekonomi bakanı olan Berat Albayrak insanlar evinde kaldığı süreçte kamu bankalarının faaliyete geçirdiği Temel ihtiyaç kredisini vatandaşlara kira borçlarını, geçim masraflarını, gıda, yiyecek-içecek masraflarını karşılamaları için gündeme getirdi ve onaylattı. 

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi’ne Kimler Başvurabilir? 

Corona virüsle mücadele kamsamında önlem alan evde kalan “Aylık hane geliri 5.000₺’den düşük olan emekçiler, Asgari ücretle çalışan işçiler, Emekliler ve serbest meslek mensupları” Temel İhtiyaç Desteği kredisine kolaylıkla başvuru yapabilir. 

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Maksimum Ne Kadar Çekilebilir ve Kaç Ay Vade ile Geri Ödenir?

Temel ihtiyaç desteği kredisi tutarı maksimum 10.000₺’ye kadar çekilebilir. Geri ödeme esnasında ilk 6 Ay ödemesiz olup toplam 36 Ay vade seçeneği ile vatandaşlara sunulmuştur. 

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Geri Ödeme

10.000₺ için; 6 Ay ödeme yok, sonrasında 30 ay için 367₺ ödenecek, toplam faiz tutarı 1.010₺

7.500₺ için; 6 Ay ödeme yok, sonrasında 30 ay için 282₺ ödenecek, toplam faiz tutarı 960₺

5.000₺ için; 6 Ay ödeme yok, sonrasında 30 ay için 188₺ ödenecek, toplam faiz tutarı 640₺ 

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Başvurusu

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı yaşayan vatandaşlar, devlete ait olan kamu bankalarında Temel ihtiyaç desteği kredisi başvurusu yapabilirler. 

Hangi Bankalarda Temel İhtiyaç Desteği Kredi Başvurusu Yapabilirim? 

Devlete ait olan kamu bankalarında Temel ihtiyaç Desteği Kredisi Başvurusu yapabilirsiniz. Bu bankalar; Halk Bankası, Vakıf Bank ve Ziraat Bankası olarak sıralanabilir.

Halk Bankası Temel Destek İhtiyaç Kredisi Başvurusu

En yakın Halk Bank şubesine giderek veya Halk Bankası internet şubesine erişerek temel destek ihtiyaç kredisi başvuru formunu doldururak kredi başvurusu yapabilirsiniz. 

Halkbank Temel Destek İhtiyaç Kredisi Başvurusu

VakıfBank Temel Destek İhtiyaç Kredisi Başvuru

Yaşadığınız ilçede en yakın olan Vakıf Bank şubesine giderek ya da mobil veya internet şubesinden kolaylıkla temel ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. 

VakıfBank Temel Destek İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası Temel Destek İhtiyaç Kredisi Başvuru

Konumunuza yakın olan Ziraat Bankası şubesine giderek temel destek ihtiyaç kredisi başvurunda bulunacağım diyerek veya ziraat bankası internet şubesinden online olarak temel destek ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. 

Ziraat Bankası Temel Destek İhtiyaç Kredisi Başvurusu