TEB İhtiyaç Kredisi Hesaplama

TEB ihtiyaç kredisi hesaplama sürecinde tüketiciler vadeye göre farklı faiz oranlarından yararlanmaktadır. Ayrıca CEPTETEB müşterileri daha düşük faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi alabilmektedir. Özellikle de bazı dönemlerde hoş geldin faiziyle dikkat çekerken kendi müşterileri için son derece kapsamlı kampanyalar oluşturmaktadır. Yazımızın devamında TEB tüketici kredisi hesaplama konusunda vadelere göre faiz oranları ile aylık taksit ve toplam geri ödeme bilgilerine ulaşabilirsiniz.

TEB 2020 İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Türkiye Ekonomi Bankasından 10 bin TL kredi için uygulanacak faiz oranları değişkendir. 12 ay ile 36 ay vadeye kadar yüzde 0,89 faiz oranıyla hizmet alırken, 48 – 60 ay vadede faiz oranı yüzde 1,60 olmaktadır. Bu faiz oranlarına göre yine 10 bin TL için maliyet oranları aşağıdaki gibidir;

  • 12 ay vadede 0,89 faizle aylık 892 TL taksit – 10,758 TL geri ödeme
  • 36 ay vadede 0,89 faizle aylık taksit 336 TL – 12,148 TL geri ödeme
  • 48 ay vadede 1,60 faizle aylık 321 TL taksit – 15,445 TL geri ödeme
  • 60 ay vadede 1,60 faizle aylık 282 TL taksit – 16,978 TL geri ödeme

Görüldüğü üzere TEB ihtiyaç kredisi hesaplama yaparken yukarıda paylaşılan rakamlar dikkate alınabilir. Ancak bankanın uygulayacağı ek masraflarla beraber bu rakamların değiştiği unutulmamalıdır. Son zamanların en çok tercih edilen bankalarından olan TEB üzerinden 20 bin TL’lik ihtiyaç kredisinin maliyeti;

  • 12 ay vadede 0,89 faizle aylık 1,785 TL – toplam 21,515 TL geri ödeme
  • 24 ay vadede 0,89 faizle aylık 949 TL – toplam 22,879 TL geri ödeme
  • 36 ay vadede 0,89 faizle aylık 672 TL – toplam 24,296 TL geri ödeme olacaktır.

TEB İhtiyaç Kredisi Kullanma Şartları Nelerdir?

Bankalardan kredi almak için her tüketicinin 18 yaşından büyük olması gerekiyor. Buna ek olarak gelir belgesi olmadan TEB üzerinden kredi imkanı sunulmamaktadır. Fakat kredi skoru yüksek bir kefil ya da kendi adınıza kayıtlı ipoteğiniz var ise TEB ihtiyaç kredisi hesaplama yaparak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bununla beraber ipotek vermek isteyenler mutlaka eş rızasıyla TEB şubelerine gitmelidir. Son olarak kredi puanı yüksek olmak şartıyla daha önce herhangi bir bankayla sorun yaşamamış olması da gerekir.

En çok 60 ay vadeyle ihtiyaç kredisi sunan TEB, bazı dönemlerde başlattığı kredi kampanyalarıyla dikkat çekmeye devam ediyor.

TEB İhtiyaç Kredisi Başvuru Adımları

Türkiye Ekonomi Bankasından kredi almak isteyenler öncelikle kullanmak istediği miktarı seçmelidir. Daha sonra toplam geri ödeme ile aylık taksit tutarını belirledikten sonra banka şubelerine gitmelidir. Ancak daha önce TEB kredisi alanların şubeye gitmeden CEPTETEB sayesinde aynı gün başvuru yapabileceği de unutulmamalıdır. O halde TEB ihtiyaç kredisi hesaplama yaptıktan sonra başvuru tamamlanmalı ve kredi sözleşmesiyle beraber aynı günde kredi kullanılmalıdır.

TEB genel olarak evraksız kredi seçenekleriyle hizmet veriyor. Fakat bu hizmet sadece kendi müşterileri için geçerlidir. İlk kez kredi almak isteyenler TEB şubelerine giderek aşağıdaki belgeleri sunmak zorundadır;

  • Gelir belgesi
  • Nüfus cüzdanı
  • İkametgah

TEB ihtiyaç kredisi hesaplama konusunda daha detaylı bilgi almak isteyenler bankanın müşteri hizmetlerini arayabilir. Ayrıca bazı çalışan gruplarında başvuru belgeleri farklıdır. Örneğin emekliler emekli aylık dökümüyle, çiftçiler ise arazi tapu fotokopisiyle bu krediye başvurabiliyor. Şirket ortakları gelir tablosu, bilanço ve güncel vergi levhasıyla, gayrimenkul kira geliri olanlar ise tapu belgesiyle en yakın TEB şubesine gidebilir. Düşük faizli kredi veren bankalardan olan TEB, 2020 yılı için en düşük yüzde 0,89 faizle ihtiyaç kredisi sunmaktadır.