Mevduat Bankası Nedir?

Banka denildiğinde akla hemen kredi ve kredi kartları gelmektedir. Bankaların genel çalışma prensibi de zaten bu şekilde işlemektedir, Müşterilere kredi yada kredi kartı sunup, sunmuş olduğu hizmetten kâr elde amacı vardır. Peki bankalar hakkında az bilinen Mevduat Bankası nedir nelerdir?

Bankaların genel sistemleri fon fazlası olanlardan sağlamış olduğu paraları diğer kişilere kredi olarak vermektir. Bu faaliyetin yerine getirilmesi için bankalar BDDK tarafından onay ve izin alması gerekmektedir.

BDDK Tarafından onaylanmış bankaları öğrenmek için Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Mevduat Bankası Nedir?

Mevduat bankaları kasalarında bulunan sermayeyi ticari amaçla kullanabilen bankalara verilen addır. Örneğin Garanti bankası bir mevduat bankasıdır. Müşterilerine kredi, kredi kartı vererek nakit para ihtiyaçlarını karşılamasını sağlarlar ve belirli faiz oranını üstüne ekleyerek kredi ve kredi kartı sağlamış olduğu müşterisinden faiziyle birlikte parayı geri ödemesini ister. Bu şekilde verip para alarak ticari yaşamını sürdürür.

Mevduat Bankası Faiz Oranları

Mevduat bankası olarak adlandırılan 32 adet banka mevcuttur bu bankalar müşterilerine sunmuş olduğu politikalar nedeniyle kendilerine göre ve devletin yaptırımlarına göre faiz oranları belirlemektedir.

Her banka kendisine uygun faiz oranlarını belirler, en uygun faiz oranlarını bankaların sitelerinden veya kredikartıbasvuru.net adresinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de bilinen mevduat bankaları

Türkiye’de bilinen ve en çok tercih edilen mevduat bankaları; Türkiye iş bankası, Garanti BBVA, Vakıfbank, Yapı Kredi, İNG Bank, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Türkiye ekonomi bankası (TEB) gibi büyük ölçekli bankalar bulunmaktadır.