Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu

Kredi notu her bankanın müşterilerine göre belirlemekte olduğu bir sistemdir. Örnek vermek gerekirse müşteri kredi veya kredi kartı için başvuruda bulunmak istediği zaman kredi notuna göre olumlu veya olumsuz cevap almaktadır.

Olumlu yada olumsuz bir şekilde yanıt almanıza sebep olan kredi notunuz gelir durumunuza göre belirlenmektedir. Kredi taksitlerinizi veya kredi kartı borcu ödemelerinizi geç şekilde öderseniz kredi notunuz düşer, eğer bu ödemeleri günlerini geciktirmeden zamanında öderseniz yükselme görülmektedir. Kredi notunuzun düşük bir şekilde olması başvuracak olduğunuz kredi veya kredi kartı taleplerinizde olumsuz bir yanıt almanıza neden olacaktır. Herhangi bir bankadan kredi yada kredi kartı için başvurduğunuzda olumsuz yanıt alıyorsanız, bunun sebebi kredi notunuzun düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Eğer çalışıyorsanız maaşınızı almakta olduğunuz bankadan kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmak sizin için daha çok avantaj sağlayacaktır. Hangi banka ile çalışıyorsanız o bankadan başvurunuzu yapmak size kolaylık sağlamaktadır. Kartınızın bulunduğu bankalarda kredi notunuzun düşük dahi olsa sizin için başvurularınızı değerlendirmeye almaktadırlar

Kredi Notu, Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankalar tarafınca sizlere verilecek olan kredi veya kredi kartı hakkında bilgi edindikleri kriterlerin olduğu sistemdir. Kredi yada kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman bankalar tarafınca sizlerin ödemelerini zamanında yapıp yapmadığınızı belirlemek ister. Bu yüzden şu anki net geliriniz ile geçmişteki kredi bilgileriniz kullanılarak matematiksel bir sistem üzerinden hesaplanan kredi notunuza bakmaktadırlar. Genel olarak tüm müşterilerin kredi notu 400 ile 900 arasında oluşmaktadır. Müşterilerin %50 si 700 ün altında olup, %50 side 700 ün üzerinde kredi notuna sahiptir.

Bankalar Kredi Referans Sistemi olan ‘KRS’ ile KKB üyesi bulunan tüm banka şirketleri arasında kredi ve mevduat müşterilerine ait bilgileri ortak noktada paylaşmaktadır. Bankalar bu bilgiler doğrultusunda müşterilerinin kredi işlemlerinde daha iyi sonuçlar almaktadır. Bu sistemle birlikte Kredi Referans Sistemi aracılığıyla müşterilerinin 5 ile 10 yıllık kredi geçmişlerini sisteme koymakta olup, bankalar arasında oluşan ortak kredi notu üzerinden yapılmasını sağlamaktadır. Yani hangi banka ile çalışırken sorun yaşarsanız, bu olumsuzluk kredi notunuzu genel olarak düşürmeye neden olmaktadır. Bu sistem ile birlikte müşterilerin finansal yönden tüm geçmişini detaylı bir analiz şeklinde ortaya koymaktadır. 10 yıllık süre zarfı içerisinde kredi veya kredi kartı olarak kullanmış olduğunuz tüm işlemler bu sistem altında toplanarak, eskiye dönüş kayıtlarda yer almaktadır. Finansal yönden sizin sicil kaydınızı oluşturan bir sistemdir. Bankalar Kredi Referans Sistemi üzerinden sizin adınıza detaylı bir şekilde inceleme yapmak yerine Kredi Notunuza göz önüne alınarak işlem süreçleriniz hızlandırılmaktadır.

Kredi Notu Puan Değerlendirme ve Risk Grupları

Bankalar tarafınca size verilecek olan kredi kartı yada kredi için kredi notunuz değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme işlemi Findeks risk gruplarına göre yapılmaktadır. Bu sistem üzerinde 5 farklı grup belirlenmektedir. Risk gruplarının kullanımı, bankaların sizin için daha hızlı bir şekilde başvurularınıza yanıt vermesini sağlar. Bu 5 farklı grubun ne anlama geldiğini görmeniz için aşağıda listeledik.

1-699: En Riskli

700-1099: Orta Riskli

1100-1499: Az Riskli

1500-1699: İyi

1700-1900: Çok İyi

Kredi Notu Risk Tablosu

5 risk gruplarına baktığımızda en riskli grubun kredi veya kredi kartı alabilmesi neredeyse imkansızdır. Bankalar, riskli grup içerisinde yer almakta olan kredi ve kredi kartı başvurularını anında reddetmektedir. Orta riskli grup içerisinde bulunan kredi ve kredi kartı başvurularını reddedilme olasılığı da bir hayli yüksektir. Az riskli grubun içerisinde olanlar kredi ve kredi kartı başvurularının kabul edilme olasılığı yüksektir. İyi grubun içerisinde olan başvurular hızlı şekilde kabul edilmektedir. Çok iyi grubun içerisinde olan müşteriler, bankacılar ve finans sistemi yönünden en güvenli ve risksiz grup içerisinde adlandırılmaktadır. Bu sebepten dolayı en hızlı ve düşük faizli krediler imkanından yararlanarak kredilerini çekmektedirler.

Kredi Notu Hesaplama

Müşterilerin, bankalara yapacak oldukları tüketici kredi talepleri değerlendirilme aşamasına geldiğinde Findeks kredi notuna göre karar verilmektedir. Kredi notunun risk derecesine göre kredi talebine olumlu yada olumsuz olarak yanıt verilmektedir. Kredi notları hesaplanma aşamasında 5 farklı ana unsur üstünden değerlendirilerek ele alınmaktadır.

Kredi ve Kredi Kart Ödemeleri

Findeks notu hesaplama aşamasında olukça dikkat edilmeli ve kredi notu hesaplamasında en fazla kıymeti olan madde de burasıdır. Bankalar tarafından almış olduğunuz kredi ve kredi kartlarının ödenme analizi, kredi notunuzun değerlendirilme aşamasında %35 lik bir kısmını etkilemektedir. Alınmakta olan krediler ve kredi kartları ile ilgili olarak ödenmeme, geç yatırılma, asgari ödeme, yasal takip süreci, icra gibi işlemlerde yapıldığında kredi notunuzun hesaplanma aşamasında pozitif yönlü veya negatif yönlü olarak kredi notunuza işlemektedir. Bundan dolayı şahısların kredi notlarında özellikle dikkat etmesi gereken yer bu bölümdür. Kredi veya kredi kartlarınızda oluşacak yasal takip sebebi, aylık gecikmeler kredi notunuzu oldukça aşağılara çekerek düşürecektir.

Yakın Zamanlı Kredi

Yeni çekmiş olduğunuz tüketici kredisi veya sıklıkla bankalara kredi talebinde bulunmakta olan kişilerin de kredi notu değerlendirilme aşamasında %11’lik bir kıymet ile hesaba alınmaktadır. Bu madde içerisinde şahısların biten bir kredinin peşinden yeni bir kredi talebinin veya kredi almak için değişik bankaların kapısına gitmekte olanların kredi notunu düşürmekte olduğunun bilgisini verelim.

Mevcut Borç Durumu

Bankalar tarafınca hazırda bulunan borçlarınızla ödenmemiş borçlarınız da kredi notu hesaplanırken %35 şeklinde bir tesir yapılarak değerlendirmeden geçer. Bankalarda bulunan borç miktarınız ne kadar fazla olursa kredi notunuzda o kadar düşüş görülmektedir. Ödenmemiş borçlarda ise %25’lik payın taban yapmasına sebep olmaktadır.

Kredi Kullanım Oranı

Garip bir grup olan bu bölümde, daha önce hiç krediye tenezzül etmemiş olup kredi çekmeyen kişinin kredi notu, kredi kullanmakta olan kişilere göre daha düşük şekilde çıkmaktadır. Yani daha önce hiç kredi kartı veya kredi başvurusu yapmamış bir kişiye direk onay verilmiyor. Bu faktör içerisinde kredi notu %10 şeklinde etkilemektedir.

Diğer  Etkenler

Kredi notu hesaplamasında dikkate alınmakta olan ve % 9’luk bir bölümü etkilemekte olan diğer etkenler içerisinde çocuk sayısı, çağdaş durum, meslek, gayrimenkuller, tahsil durumu, yasal takip sayısı, son işinde çalışmış olduğu süre şeklinde kredi notunuzda değerlendirilirken etken bir rol oynamaktadır.

Kredi Notu Sorgulama

Üyelik işlemi sırasında bankalarda kullanmakta olduğunuz cep telefonu numaranız güvenlik işlemi için kullanılmaktadır. Findeks’e giriş sağladıktan sonra toplam borç miktarınız, borç sayınız ve Banka kredi notunuz ekranda açılacaktır. Findeksle birlikte kredi puanı sorgulama Merkez Bankası verileriyle aynı istatistikler olmayıp, sadece bu verilere yakın bilgiler ekrana gelmektedir. Kredi skoru sorgulama işleminden sonra çekebilecek olduğunuz kredi tutarı, ödemeniz ihtiyaç duyulan borç miktarı ve Banka kredi notu sorgulama aralıkları bilgileri size aktarılmış olacaktır.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu bankalardan yapacak olduğunuz krediyle ilgili tüm işlemleriniz için önemli bir unsur arz etmektedir. Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilere kredi verilip verilmeyeceği konusunda analizini yapmak oldukça önemlidir. Bu işlemde kredi notu sorgulamayla beraber kredi notunuzu da öğrenmiş olacaksınız. Kredi notunuzu sorgulayabilmek için bir çok yöntem bulunmaktadır. İnternet üzerinden sorgulayabildiğiniz gibi bankada bireysel müşteri danışmanı tarafından da öğrenilmesi mümkündür. Kredi notu bireysel ve kurumsal kişiler için oldukça önem taşımaktadır. Bireysel olan kişiler kredi kullanılabilirlik durumlarını çözümleme imkanı elde ederken, kurumsal işletmelerde senet, çek, kredi ürünleri gibi tecim için oldukça önemli işlemlerde kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirerek, daha sağlıklı sonuçlar elde etmektedirler.

Kredi Notu Yükseltme

Bankalar için oldukça önemli olan kredi notu sorunu bir çok insanı ilgilendirmekte olup, kredi başvurusu, kredi kartı kullanma gibi ihtiyaç durumlarında önümüze engel olarak çıkmaktadır. Bankalar arasında ortak bir işlem olup, herhangi bir banka fark etmeksizin kullanılmakta olan tüm kredi çeşitleri ve ödeme düzeniyle ilgili olarak kredi kartı türü farkı olmadan, kullanılan tüm kredilerin düzenli bir şekilde ödenip ödenmemesi banka kredi notlarına direk olarak etki etmektedir.

Banka kredi notunu oluşturmakta olan etmenler kredi ve kredi kartı limitleri, kredi borçları, kredi kullandırma ve krediyi bitirme zamanı, kredilerin faiz oranı, kredi şekilleri, ödenmekte olan kredi miktarı, kapatılmış kredi sayısı ve adetleri şeklinde bankayla ilgili finansal yönden aklınıza gelebilecek tüm durumlar etkilemektedir.

Bankalarda kredi notunu yükseltebilmek için ilk başta kredi kartları borçlarınızı ödeme tarihleri süresi içerisinde hesap ekstresinde bulunmakta olan borcun tamamını ödemeli, hiçbir şekilde kredi kartı borcunuzu gelecek aylara devrettirmemelisiniz. Aynı zamanda borcun sadece %25’lik asgari miktarını ödeme şeklinde plan yapmamalısınız.

  • Banka kredi notunu yükseltebilmek için herhangi bir banka üzerinden çekmiş olduğunuz tüketici kredisi, konut kredisi yada taşıt kredisi şeklindeki kredi ödemelerinizi belirlemiş olduğunuz gün içerisinde ödemeli ve 1 gün dahi olsa kredi borcu taksitinizi geciktirmemelisiniz.
  • Düzenli bir şekilde olan ödeme planlarından yanı sıra banka kredi notunuzu yükseltebilmek için birden fazla kredi kartını daha düşük limitler altında kullanmalı ve kullanmakta olduğunuz kredi kartlarının borçlarını düzenli bir şekilde ödemelisiniz.
  • Banka kredi notunu yükseltmek istiyorsanız eğer küçük miktarlarda tüketici kredisi çekebilir ve çekilecek olan bu krediyi düzenli şekilde ödeyerek devamlı bankalar gözünde düzenli ödeme süsü vererek, kredi notunuzu daha yüksek puanlara çıkartabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Kredi Notunuzu Yükseltebilecek Olduğunuz Bazı İşlemler;

  • Banka hesabınızda para bulundurmaya özen gösterin.
  • Kredi kartı kullanımı yapın ve zamanında ödemelerinizi gerçekleştirin.
  • Hesabınıza otomatik fatura ödeme talimatları ekleyerek, gününde ödeme işlemi yaptığınızı kanıtlayın.
  • Kullanmadığınız bir banka hesabınız bulunuyorsa bunu kapatın.
  • Yatırım hesapları oluşturun ve bunu kullanın.
  • Bütçe ve mali tablolarınızı kendinize göre oluşturarak zamanlı ödeme planlaması yapın.
  • Adınıza kayıtlı bir mal beyanınızın olması, kredi notunuzu pozitif yönde etkileyecektir.

Yukarıdaki belirtmiş olduğumuz işlemleri sizlerde sağlayarak, banka kredi notunuzun yükselmesine sebep olabilirsiniz. Kredi işlemlerinizi daha kolay ve hızlı hale getirebilirsiniz.