Kredi Kartlarında Bulunan CVV-CVC Güvenlik Kodu Nedir?

Genellikle cüzdanımızda taşıdığımız kredi kartlarımızın arkasında 3 haneden oluşan rakamları çok merak ederiz. Kredi kartınızın arkadında yer alan 3 haneli rakamlar Kredi kartı güvenlik kodunuzdur. Kredi kartınız ile internet üzerinden veya telefon üzerinden alışverişlerinizde sıklıkla kullanırsınız.

Kredi Kartları Güvenlik Kodu Nedir?

Kredi kartları güvenlik kodu, kredi kartlarının arka yüzünde bulunan 3 haneden oluşan rakamlardır. Kredi kartı arka yüzünde bulunan güvenlik kodları internet üzerinden alışverişlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirmeniz için hayata geçirilmiştir. Kredi kartının ön yüzünde Kart sahibi adı soyadı, kart numarası, son kullanma tarihi yazarken CVV numarası nerede yazar sorusuna cevap olarak CVV ve CVC kodu kredi kartlarının arka tarafında yer alır.

Kredi kartlarında güvenlik kodu CVV, CVV2, CVC olarak görülmektedir. Güvenlik kodlarının isimleri kredi kartı şirketleri tarafından belirlenmektedir. 

CVV Kodu Ne Demek? 

CVV kodu nedir diye sorgulayacak olursak, Kredi kartı şirketi olan VİSA’ya ait bir güvenlik kodu olduğumu görebiliriz. “Card Validation Value”nin kısaltması olan CVV, Visa kredi kartlarının arkasında yer almaktadır. CVV güvenlik kodu kartınızın pin numarası değildir sadece online alışveriş yaparken kullanmanız gereken bir güvenlik kodudur. 

cvv kodu

CVV2 Kodu Ne Demek?

CVV2 kodu nedir? CVV koduyla aynı işlemi görmektedir. Yine kredi kartı şirketi VİSA tarafından oluşturulan sanal kartların arkasındaki güvenlik kodudur. CVV ile arasındaki fark birisi fiziksel kartlarda bulunurken CVV2 sadece sanal kartlarda bulunur. 

CVC Kodu Ne Demek? 

CVC kodu nedir? CVC kodu Mastercard kredi kartı şirketine ait bir kredi kartı güvenlik kodudur. Mastercard güvenlik kodu nerede bulunur sorusunun cevabı ise kartın arka yüzünde bulunur olarak cevaplananilir. CVC ” Card Validation Code” olarak kısaltılmıştır. CVC kodu sadece mastercard kredi kartlarında bulunur.

CVV ile CVC Güvenlik Kodu Arasındaki Fark Nedir?

Bazı kredi kartlarımda CVV kodu yazarken, bazı kredi kartlarımda CVC kodu olarak yazıyor CVV ile CVC arasındaki fark nedir?

Dünya’ca ünlü iki kredi kartı şirketinin birbirine rekabeti olduğundan dolayı ve benzerlik olmasını istemediklerinden ötürü kredi kartlarında bir kaç değişiklik yapmışlardır. VİSA  alt yapısı kullanan kredi kartları CVV kodu kullanırken, Mastercard alt yapısı kullanan kredi kartları CVC kodu kullanmaktadır. 

İki kod’da güvenlik kodu olarak bilinir işlevi, görevi tamamen aynıdır fakat sadece isim farklılığı mevcuttur. 

CVV-CVC Güvenlik Kodları Neden Önemli? 

Kredi kartlarınızda bulunan CVV ve CVC güvenlik kodları internette güvenli alışveriş yapmanı için ortaya çıkartılmıştır. İnternet üzerinden kredi kartınızla yaptığınız alışverişlerde dolandırıcılık vakaları en aza indirilmesi adına böyle bir sistem ortaya çıkmıştır. 

Kredi kartınızın arkasında bulunan güvenlik kodunu bankaların müşteri hizmetleri haricinde kimse ile paylaşmayınız. Kredi kartı bilgilerinize ulaşan dolandırıcı şahıslar güvenlik numaranızı görüntüleyemez ve sizi telefon ile arayarak güvenlik kodu bilginizi isterse kesinlikle paylaşmayınız.