Kredi Kartım Kayboldu! Ne Yapmalıyım?

Kredi kartım çalındı veya kayboldu ne yapmalıyım? sorusunu soranlar için hazırlamış olduğumuz bu yazı ile kredi kartınızın çalınma ihtimali veya kaybolma ihtimali durumlarında yapmanız gerekenleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Talihsizlik olarak adlandırılan bu olay insanların canını fazlasıyla sıkmaktadır. Kaybolan veya çalınan kredi kartları, kredi kartı sahiplerinin başını büyük bir şekilde ağrıtabilir. Kredi kartınızın kaybolması veya çalındığını fark ettiğiniz esnada ilk işiniz kredi kartını kullandığınız bankanın müşteri hizmetlerini aramak olsun. Bankaların müşteri hizmetlerini arayıp kayıp/çalıntı kart ihbarında bulunarak kaybettiğiniz veya çaldırdığınız kredi kartınıza bloke koydurarak önlemler alabilirsiniz. 

Kredi Kartı Kaybolduğunda Yapabileceğiniz İşlemler

Kredi kartım kesinlikle kayboldu, çalınmadığından eminim diyorsanız yapmanız gereken şey şudur;

  • Banka müşteri temsilcisine bağlanıp kartınızı iptal ettirmek ve ardından yeni kart istemek.

Kredi Kartı Çalındığında Yapabileceğiniz İşlemler

Kredi kartım kaybolmadı, kesinlikle bir kişi tarafından çalındı diyorsanız yapmanız gerek işlemler şu şekildedir. 

  • Bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp kayıp/çalıntı kart ihbarında bulunarak, kredi kartınızı iptal ettirmek. 
  • En yakın polis karakoluna giderek şikayet etmek.
  • Çalınan kart ile harcama yapıldıysa banka şubesine giderek itirazda bulunmak. 

Kayıp/Çalıntı Kart İhbarı

Kredi kartı veya banka kartınız kaybolduysa veya çalındıysa bu durumu fark ettiğiniz anda yapacağınız ilk iş Bankanın müşteri hizmetlerini arayıp kayıp/çalıntı kart ihbarı yapmak olsun. Kayıp/Çalıntı kart ihbarı yaptığınız anda kaybolan veya çalınan kredi kartı kötü niyetli insanların ellerine geçmeden iptal olur ve hiç bir maddi zarara uğramazsınız. 

Kredi Kartı Kart İptali

Kredi kartınızı kayıp veya çalıntı gibi durumlarda kesinlikle kredi kartınızın iptal edilmesini şiddetle öneririz. Kaybolan veya çalınan kredi kartınızı iptal etmediğiniz sürece kötü niyetli insanların ellerine geçebilir ve kredi kartınızdan alışveriş yapabilir. Bu durumu engellemek, önlemek için kesinlikle kredi kartınızı iptal ettiriniz. 

Banka’nın müşteri hizmetlerini arayıp kredi kartınızın iptal ettirme talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Harcama İtirazı 

Kredi kartınız bir başkası tarafından çalındıysa ve çalan kişi bir takım alışverişlerde kredi kartınızı kullanarak harcama yaptığında kredi kartı harcama itirazında bulunabilirsiniz. Harama itirazında bulunmanız için bankanızın şubesine gidip bir dilekçe doldurmanız yeterli olacaktır. Kartınız çalındıktan sonra 24 saat içerisinde Harcama itiraz dilekçesi doldurmanız gereklidir. Aksi taktirde kredi kartınızdan yapılan alışverişlerin iadesini alamazsınız. 

Kredi Kartınız Kaybolduysa! Müşteri Hizmetlerini Arayın..

Kredi kartınız kaybolduysa bankanızım müşteri hizmetlerini arayarak kayıp/çalıntı kart ihbarı oluşturun sonrasında kartınız kullanıma kapatılacaktır kötü amacı olan kişiler kartınıza erişmeden kredi kartınızı kullanıma kapattırın.