Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? Kredi Kartı Asgari Borcu Ödeme

Dünya’da ve Ülkemizde alışverişler artık nakit para yerine kredi kartlarıyla gerçekleşmektedir. İnsanlar için çok büyük bir kolaylık olan kredi kartı sayesinde, Alışveriş esnasında cebinizden para çıkmadan satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle Kredi kartları  en fazla tercih edilen ödeme yöntemleri arasına girmektedir. 

Kredi kartı kullanıcılarının bir çoğu kredi kartı ile harcama yaparken harcama tutarına pek dikkat etmez, ne olsa kredi kartımdan öderim kafasıyla harcadığı tutarın farkına varmaz. Fakat ay sonu hesap kesim tarihinden sonra gelecek hesap özeti bir çok kişinin moralini bozabilir. Ay içerisinde kredi kartını kullanarak alışveriş yapan ve sürekli harcama yapan kişiler hesap özeti çıktıktan sonra borçlarını ödeyemeyebilir. Bu gibi durumlarda kredi kartları cazipliğini ve kolaylığını yitirir sizler için korkulu bir rüyaya dönüşebilir çünkü kredi kartı borcu ödenmezse sizlere faizli bir şekilde geri ödeme olarak dönecektir, faizli bir şekilde de ödemenizi yapmıyorsanız idari takip, yasal takip gibi yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu korkulu rüyaların bir diğeri ise ödenmeyen kredi kartı borcu yüzünden kredi notunuz etkilenecektir ve kredi notunuzda düşüşler yaşanacaktır. Bu yazılanlara göre kredi kartı borcu ödenmezse ne olur ? sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Kredi Kartı Borcunun Sadece Asgari Ödeme Tutarını Yatırmak 

Kredi kartı borcunuzun sadece asgari ödeme tutarını yatırmak, kredi kartı kullanıcıları için çok büyük bir avantajdır çünkü borcun asgari ödemesi yapıldığında herhangi bir sıkıntı çıkmamaktadır. Fakat kredi kartınızın sürekli asgari ödeme tutarını yatırıyorsunuz ve bu ödediğiniz tutar kadar alışveriş yapıyorsanız bu çok büyük bir problem demektir. Çünkü her ay borcunuzun asgari ödeme tutarını öderseniz kredi kartı borcunuzu asla bitiremezsiniz aksine her ay yükselen miktar kadar kredi kartını kullandığınız bankaya faiz ödersiniz. Kredi kartınızı alışverişlerinizde kullanmayıp her ay düzenli bir şekilde borcunuzu öderseniz kredi kartı borcunuzu kapatabilirsiniz. Peki kredi kartı asgari tutarını hiç yatırmazsam bankalar bana ne yapabilir ? işte bankaların borçlulara yaptığı yaptırımlar; 

Bankalar Ödenmeyen Kredi Kartı Borçları İçin Ne Yapmaktadır 

Bankalara olan kredi kartı borcunuz bankalar gözünde kredi borcu gibi görünmektedir bu yüzden kredi borcu gibi adınıza hukuki işlem başlatabilirler. Bankalar kredi kartı borcu olan kullanıcılarına ilk aşamada iletişime geçerler, SMS veya Aramalar ile kredi kartı kullanıcısına borcunun olduğunu bildirirler. Kredi kartı kullanıcısına telefonda bir söz isteyerek belli bir zaman bildirilir, o tarihe kadar kredi kartı borçlarının ödenilmesini rica ederler aksi taktirde belirlenen süre içerisinde kredi kartı borcu hala ödenmediyse kullanıcı kişi hakkında idari takip işlemleri başlatılmaktadır. 

İdari takip başlatıldıktan sonra borçlu kişinin adresine 10 gün içerisinde ödeme emri gönderilir, ödeme emrini okumuş olarak sayan devlet 10 gün içerisinde borçlunun, borçlu olduğu bankaya müracat etmemesi durumunda borçluyu, yasal takibe alırlar. Yasal takibe alınan bir borçlu eğer banka ile herhangi bir ödeme anlaşması yapmaz ise ikamet ettiği muhite haciz gönderilir. Bu gibi problemleri yaşamamak için kredi kartı borcunuzu zamanında ödemenizi öneririz.